13 Temmuz 2011 Çarşamba

"Bu Ateş Üfleyerek Sönmez" / Ünal Aysal'ın Açıklamaları ve Tepkiler Üzerine


Son 10 günümüzü yiyen bitiren şike operasyonuyla ilgili, dün akşam saatlerinde Galatasaray başkanı Ünal Aysal tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklama, her yerde iki cümlesi vurgulanarak yayınlandı, ki açıklamadaki genel içeriği anlatmak için seçilebilecek en doğru cümleler de herhalde bunlardı.

"Bu ateş üfleyerek sönmez. Çözüm zamana yayılamaz."

Türk futbolunun içinde bulunduğu durumu ve TFF'nin bu duruma karşı kayıtsız tavrını en iyi özetleyen sözler bunlar aslında. Devamında da "gerekirse ligler geç başlatılmalı" deniyor. Ki bu da isabetli ve saygı duyulası bir öneri.

Peki ne oluyor da ligdeki hemen hemen tüm kulüplerin yönetimleri Ünal Aysal'ın yaptığı bu açıklamaya tepki gösteriyor ve hatta TFF Ünal Aysal'ı Disiplin Kurulu'na göndermekle tehdit ediyor? Bunun mantıklı izahı nedir? Ne kadar mantıklı bilmiyorum ancak bir izahı mutlaka var: Para... Bugün, Kulüpler Birliği'nden yapılan açıklama ve bu açıklama doğrultusunda TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın iki gün önce söylediklerindeki ana kaygı, hepimizin de tahmin ettiği gibi ligin değerinin düşmesi ve sonuç olarak kulüplere giden paranın azalması...

Kulüplerin böyle bir kaygı içinde bulunmasını normal karşılıyorum ancak çözüm önerilerini biraz da pisliği halının altına süpürmek olarak görüyorum. Ancak yanlış anlaşılmasın. Pisliği halının altına süpürmek tabiriyle kastettiğim şey asla ve asla Fenerbahçe'nin şike yaptığı ve şikeye rağmen ceza almadığıyla ilgili bir gönderme değil. Kastettiğim, şu anda ortam bu kadar bulanıkken liglerin hiçbir şey olmamış gibi başlatılmak istenmesi. Kaldı ki, Ünal Aysal'ın açıklaması da bu yönde. Bazı sivrizekalılar tarafından bu açıklama "Fenerbahçe düşürülsün" şeklinde anlaşıldı muhakkak ancak genel itibariyle gerçekten futbolu seven ve bu işten temiz bir şekilde çıkılmasını isteyenlerin, kelimelerin altındaki kaygıyı anlamış olduklarını tahmin ediyorum. Bir de Fenerbahçe'nin, Ünal Aysal hakkında "güven bunalımı yaratıyor" şeklindeki bir açıklaması var, ki trajikomik bir durum. En üst düzey iki yöneticisi şike şüphelisi olarak üzerlerinde silinmez bir şaibeyle cezaevinde yatarken güvenden bahsetmek için doğru zaman değil diye düşünüyorum.

Şimdi ufak bir kurgu yapalım. Diyelim ki lig başladı. Hiçbir takım da küme düşme cezası almadı ve ilk 6-7 hafta oynandı. Ardından iddianame sunuldu ve (farzedelim) Fenerbahçe'nin küme düşürülmesini gerektirecek deliller ortaya kondu. TFF'nin o an yapacağı şey, aynı iki sene önce Ankaraspor'a olduğu gibi Fenerbahçe'nin sezon boyunca boş geçmesi ve bir sonraki sezon Bank Asya 1. Lig'de maçlarını oynamasını sağlayacak kararı almak olacaktır. Dolayısıyla Fenerbahçe (ya da cezayı alan hangi kulüp olursa olsun) en az bir değil, iki sene kaybedecektir. Oysa lig birkaç hafta (en azından iddianame sunulana kadar) ertelense belki bu tarz kayıplar minimuma indirgenebilir. İşte güzel ülkemin sözümona kulüp yöneticileri bunları hesaba katmayıp anlık önlemlerle günü kurtarma yoluna gitmektedirler. Yaptıkları şey, (şikenin gerçekleştiğini varsayarsak) ceza alacak kulüplere iyilik yapmak değil, aksine kötülük yapmaktır. Ancak herkes mevzuyu işine geldiği gibi algılamak istediği için de bunlar konuşulmamaktadır. Tam da bu yüzden, Ünal Aysal'ın açıklamalarına sahip çıkılması gerekirken, tepki gösterilmekte ve hatta Aysal TFF tarafından tehdit edilmektedir. Ünal Aysal ortalığı germemiş, bilakis göte göt deme cesaretini göstermiştir. Ayrıca, TFF'nin şu anda bir şüpheli olarak cezaevinde bulunan Mecnun Otyakmaz'ın kulüp başkanlarına gönderdiği mektubu üzerinde TFF anteti bulunan bir zarfla sunmasının açıklamasını kim, nasıl yapabilir, bunu da çok merak ediyorum...

Ayrıca Fenerbahçe taraftarına sormak lazım. İki sene önce Fenerbahçe'ye PKK benzetmesi yapmış olan İlhan Cavcav'ın gerçekten de Fenerbahçe'nin iyiliğini isteyebileceğini düşünebiliyor musunuz? Acaba Cavcav gerçekten Türk futbolunun menfaatini mi düşünüyor yoksa kendi kulübüyle ilgili kaygılarından dolayı Fenerbahçe'yi uçurumun kenarında mı gezdiriyor. Yarın yukarıdaki senaryo gerçekleşirse Cavcav ve diğer kulüp yöneticileri bunun hesabını nasıl verecek? En başta koyu Fenerbahçeli Mehmet Ali Aydınlar bunun hesabını nasıl verecek?

Gelelim Galatasaray'a. Ünal Aysal'ın açıklamasını beğendik ama Galatasaray'da da tutarsızlık yok değil. Sonuç olarak Kulüpler Birliği o saçma açıklamayı yaparken orada ikinci başkan Ali Dürüst de vardı. Ali Dürüst, kulüp tarafından bir şekilde yetkilendirilerek oraya gitmişti ve Cavcav'ın okuduğu metnin altında imzası vardı. Bir gün önce Ali Dürüst'ün de altında imzasının bulunduğu bir açıklamaya 180 derece ters bir açıklamanın Ünal Aysal tarafından yapılmış olması, Galatasaray yönetimindeki sıkıntıyı ve organizasyon bozukluğunu gözler önüne seriyor. İlk günden söylediklerimin gerçekleşiyor olması da beni korkutmuyor değil. Ünal Aysal, genel olarak mantıklı konuşan bir başkan adayıydı ve başkan seçildikten sonra da özgüven içeren açıklamalar yaptı. Ancak etrafındaki hiçbir isim beni tatmin etmedi. Ne Ali Dürüst, ne Abdurrahim Albayrak ne de Refik Arkan gibi isimler Galatasaray'a fayda getirebilecek isimlerdi. Bu isimlerin yetersizlikleri, Ünal Aysal'ı da zor durumda bırakıyor bugün. Keşke daha doğru seçimler yapabilseydi, keşke Ünal Aysal daha doğru yönlendirilseydi.

4 yorum:

ADANADEMİRSPOR dedi ki...

Federasyon lig baslamadan kùme dùstù bence. . delil olmasa o adamlari tutuklmazjar. . . delil olmasa emniyet 19 mac sikeli aciklamasi yapmaz. . .polisin emniyetin gòrdùgù delilleri federasyon yeterli gòrmedi. . . YAZIKLAR OLSUN

gelipartt dedi ki...

@ ADANADEMİRSPOR: Nedim Şener ve Ahmet Şık da darbeci o zaman. Delil olmasa içeri atmazlardı mantığı bizi doğru yere götürmez. Senelerce haksız yere içeride tutulan binlerin olduğu ülkemizde özellikle. Emniyet de 19 maç şikeli dedi diye 19 maç şikeli demek değildir. Belki 119'dur belki 9 bilemem... Ama emniyet, bireylerin cep telefonlarına numara kaydederek, delil yaratan bu açığa çıkınca sehven diyip yırtan bir kurumdur ülkemizde.

Yazıya geçiyorum şimdi. Ünal Aysal çok mantıklı konuşmuştur, dediklerinde haklıdır. Bir Fenerbahçeli olarak böyle düşünüyorum. Fenerbahçe suçluysa ligin ortasında küme düşürülerek nasıl bir kaos ortamı yaratılacaksa, Fenerbahçe küme düşürülürse ve ilerleyen dönemde suçsuzluğu kanıtlanırsa da bir başka kaos ortamı yaratılacaktır.

Federasyonun bu açıdan karar vermesi oldukça zor. Geri dönüşü olmayan bir karar bu ve her halükarda yaratacağı tahribatı karşılayabilecek bir durum yok.

Tekrar ediyorum. Bu memleketin savcısının, emniyetinin delil diye ortaya döktüklerine 5-6 senedir temkinli yaklaşıyorum. Fakat federasyonun böyle yaklaşmayacağını biliyoruz. Elimizde delil yok işlem yapamıyoruz açıklaması doğruysa federasyon basiretsizliğin ilk adımını atmış; ellerinde delil var ama yok diyorlarsa da güvenirliliğini sarsmıştır.

Ligler hiçbir şey yokmuş gibi başlayacak söylemi de akıldan uzaktır.

Böyle bir süreç yaşanıyor. Biz bütün bu süreç sonunda soruşturmaların tamamlanmasını bekleyeceğiz, daha sonra savcılıktan aldığımız delilleri değerlendirip, kararımızı açıklayacağız ve bu kararla birlikte geçmiş sezonun tescilini, gelecek sezonun planlamasını yapacağız demesi gerekirdi, çok net.

Fenerbahçelilere sorulan soruya gelelim. Cavcav cebinden başka bir şey düşünmez :)Mehmet Ali Aydınlar da atanmış bir başkan olarak koyu Fenerbahçeliliğiyle değil, gelecek emirlerle hareket eder. Hesabı kesilecekse, ona o görevi verenler keser...

Fenerbahçe bir açıklama yapmış. Muhtemelen dünkü toplantıda böyle bir fikir varsa duymak istemişlerdir. İmzadan sonra böyle bir şeyi görmek, kamuoyunda Fenerbahçe'ye yönelikmiş gibi algılanacağı için fevri davranmışlar. Üst düzey iki yöneticisi içerde diye kapıya kilit vurmayacaklar elbette. Fenerbahçe hala varlığını sürdüren büyük bir kulüp. Ama bugünlerde ciddiye alınmaması gerekir. Daha önce de yazdık. Bizden aklı selim davranmamızı beklemeyin bir süre. Duygularımız tahmin ettiğinizden daha yoğun...

uzun oldu. kısadan kesip konunun merkezine inersek, Ünal Aysal aklı başında bir açıklama yapmıştır. Cavcav ve diğerleri ceplerinin derdine düşmüştür. TFF beklemelidir. Delil yok diyolarsa inanalım ama bir an önce gerçekten sağlam delillere ulaşmaları gerek onu da hatırlatalım.

Bir de bu şike olayıyla ilgili son söz... Arkadaş bu şikeyi hangi futbolcu yaptı biri anlatsın? Korcan mı sadece? O da her gün ağlıyormuş ben o maçta neler çıkardım falan diye. Neyse... Futbolcusuz şike soruşturması mı olur? Kim yatıyor Fener'e, kim aslan kesiliyor Trabzon'a? Trabzon da maç kaybetmedi ya hadi neyse...

Ah be Alex! Neyse. Taraftarlar bir söz bulmuş ben de onla bitireyim. Bizim için bu tartışmaların çok da bir anlam ifade etmediği anlaşılsın. "Sen sokakta oyna biz kaldırımları tribün yaparız Fenerbahçem"

Adsız dedi ki...

bir fenerbahçeli olarak yazılarınızı çok beğenerek okuyorum ve bu ülkede fanatizmin köreltmediği gözlerin olduğunu görmek beni sevindiriyor ayrıca ileriye dönük de umutlandırıyor.yazınıza gelince dediklerinizin çoğuna aynen katılıyorum ancak liglerin ertelenme talebinin belkide sezon sonu programının sıkışması yani avrupa şampiyonası,sene içersinde oynanacak avrupa ve türkiye kupası maçlarından dolayı bu talep gerçekleşmemiştir.Operasyona gelince bu ülkede aklı başında olan,muhakeme yeteneği ve zekası standartların biraz üstünde olan her birey bu işin arka planını,hedeflenenin ''temiz futbol''olmadığını anlar diye düşünüyorum...!saygılar (mustafa)

sanut dedi ki...

@ Adsız (mustafa)

Teşekkür ederim güzel düşüncelerin için. Ligin başlayacağı tarih ileri çekilirse 1 aylık uzun devre arası değerlendirilebilir, ve hatta gerekirse bazı hafta içleri de lig maçları oynanabilir diye düşünüyorum.

Kategoriler

201 afrika uluslar kupası 2010 dünya kupası 2014 dünya kupası a milli takım a2 ligi abdul kader keita abdullah avcı adana demirspor adanaspor adnan polat adriano ajax akhisarspor alanyaspor alex de souza alexis sanchez ali sami yen stadı almanya alpaslan dikmen altay amerika birleşik devletleri andre santos andrea pirlo ankaragücü ankaraspor anket antalyaspor arda turan arjantin arsenal arsene wenger as monaco atınç nukan atletico madrid aurelien chedjou avustralya aydın karabulut aykut erçetin aykut kocaman azerbaycan aziz yıldırım ballon d'or bank asya 1. lig barcelona başakşehir batuhan altıntaş batuhan karadeniz bayer leverkusen bayern münih bekir irtegün belçika benfica bertul kocabaş beşiktaş Beşiktaş ve City blogtivi bogdan stancu bolton wanderers boluspor borussia dortmund bosna hersek braga brezilya bucaspor bundesliga burkina faso bursaspor bülent ataman bülent korkmaz bülent uygun bülent ünder caner erkin celal kıbrızlı celtic cem sultan cesc fabregas ceyhun eriş ceyhun gülselam cezayir championship chelsea christoph daum claudio bravo claudio caniggia claudio pizarro claudio taffarel copa america corinthians cristiano ronaldo cska moskova cüneyt çakır çaykur rizespor daniel güiza danimarka david villa deniz kadah denizlispor deportivo la coruna didier drogba didier zokora diego maradona dirk kuijt diyarbakırspor doğaüstü futbol gerçekleri dunga dynamo dresden egemen korkmaz eintracht frankfurt elano elazığspor elvir baliç emiliano insua emmanuel emenike emre can erdoğan arıca eskişehirspor euro 2012 euro 2016 fabio bilica fanzin faryd ali mondragon fatih terim fc sion fc twente felipe melo fenerbahçe fernando muslera ferudun tankut fifa fildişi sahili formalar frank lampard frank rijkaard fransa franz beckebauer futbol sandığı galatasaray gana gaziantepspor gençlerbirliği genoa getafe gheorghe hagi giampaolo pozzo gine gino pozzo glasgow rangers gökhan inler gökhan töre gökhan ünal göztepe granada greuther fürth guillermo ochoa gurbetçi futbolcular guti guus hiddink güncel güney afrika güny kore güvenç kurtar haftanın ardından hakan arıkan hakan çalhanoğlu hakan şükür hakemler hamburg hamit altıntop hannover 96 harry kewell hasan kabze hayrettin demirbaş hertha berlin hırvatistan hikmet karaman hollanda honduras hugo almeida ibb ibrahim üzülmez ibrahima yattara iddaa ilkay gündoğan inceleme incleme ingiltere inter irlanda cumhuriyeti ispanya istanbulspor isveç isviçre italya ivica olic j-league japonya jerry akaminko johan elmander jose mourinho jupp heynckes juventus jürgen klopp kadir has stadı kamerun kardemir karabükspor karlsruhe karşıyaka kasımpaşaspor kasper hjulmand kayserispor keylor navas kıymeti bilinmeyenler kocaelispor kolombiya konyaspor kosta rika kulüpler birliği la liga lazio lefter küçükandonyadis leipzig lens ligue 1 lionel messi liverpool livorno lokomotif moskova lomana lualua los galacticos lucas neill lugano lyon maç öncesi maç yorumu mahmut özgener mainz mali mamadou niang manchester city manchester united manisaspor mario balotelli mario götze marius alexe marsilya martin palermo mateja kezman medhi benatia mehmet ali aydınlar mehmet ekici meksika melih gökçek mersin idman yurdu mert günok mesut bakkal mesut özil metin diyadin metin oktay metin tekin mevlüt erdinç mhk michael owen michael skibbe milan milan baros miroslav klose muhammed demirci muhammet reis mustafa denizli mustafa yücedağ nadir çiftçi napoli necati ateş necip uysal newcastle united nicolas anelka nijerya nostalji notts county nuri şahin nürnberg oğuz çetin oğuz sarvan oğuzhan özyakup olcan adın olympiakos orduspor orhan şam osc lille oscar cordoba ömer toprak panathinaikos paok paraguay pep guardiola pierre webo portekiz porto portsmouth premier league premier lig psg ptt 1.lig radamel falcao rafael benitez rais m'bolhi raymond domenech real madrid real sociedad rıdvan dilmen ricardo quaresma rigobert song river plate robert lewandowski roberto carlos robinson zapata roma romario ronaldinho ronaldo rosenborg sabri sarıoğlu sakıp özberk samet aybaba samir handanovic sampdoria samsunspor schalke 04 selçuk inan selçuk şahin semih şentürk senegal sercan sararer serdal adalı sergen yalçın serie a servet çetin sezer öztürk shakhtar donetsk sırbistan simao sabrosa simon kuper simon zenke sinan bolat sinan engin sivasspor slaven bilic slovakya slovenya spor basını sportivi st etienne stefan scepovic stoke city stsl stuttgart süleyman koç süper final şampiyonlar ligi şenol güneş şili tayfun korkut temur ketsbaia tff thierry henry tim howard tim krul tolgay arslan tolunay kafkas tottenham hotspur toulouse trabzonspor transfer tsg 1899 hoffenheim tsl tugay kerimoğlu tunus türk telekom arena twitter u20 udinese uefa uefa avrupa ligi ufuk ceylan unutulmaz ikililer uruguay ümit karan ümit kayıhan ünal aysal valencia vfl wolfsburg villarreal vincent enyeama volkan şen watford wayne rooney werder bremen wesley sneijder yekta kurtuluş yeni zelanda yeşil burun adaları yıldırım demirören yılmaz vural yunanistan yunanistan süper ligi yusuf şimşek yücel ildiz zenit ziraat türkiye kupası ziya doğan zlatan ibrahimovic zoran simovic zvjezdan misimovic

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails