9 Eylül 2011 Cuma

2011 - 2012 Spor Toto Süper Lig Takım Analizleri - Galatasaray


Galatasaray, bu transfer döneminde değişimi derinden hissetti. Zaten geçen sezonun ikinci yarısında netleşen tablo, kadronun büyük ölçüde değişmesi ve yeni, sağlam bir iskelet kurulması mesajını net bir şekilde veriyordu. Dört dörtlük bir değişim oldu diyemeyiz ancak yine de eldeki imkanlar ölçüsünde güzel işler yapıldı. Aslında böyle köklü bir değişime rağmen halen daha aklımızın bir köşesini kemiren sorunların varlığı, Adnan Polat yönetiminin nasıl bir enkaz bıraktığının göstergesidir.


Transferleri ve kadroyu incelemeye başlamadan önce, geçen sezon da sık sık dile getirdiğim bir şeyden bahsetmek istiyorum. Geçen sezonun en büyük sorunlarından birisi de özgüven eksikliğiydi. Takım, kazanma alışkanlığını yitirmiş, edilgen bir hale gelmişti. Özellikle de ilk golü yediği maçları döndürme yeteneği kaybolduğu gibi, önde olduğu maçlarda da yediği gollerle dağılır ve elindeki galibiyeti rakibe verir duruma gelmişti. İşte bu yüzden çok fazla tuttuğum birisi olmasa da Fatih Terim'in takımın başına geçirilme kararını çok doğru bulduğumu, takıma kaybettiği psikolojik üstünlüğü Fatih Terim'in rahatlıkla geri kazandırabileceğini ancak yanında mutlaka yerine geçecek insanı yetiştirmeye başlaması gerektiğini çeşitli zamanlarda yazmıştım. Hazırlık maçlarında da pek yanılmadığımı gördüm. Özellikle Liverpool, Inter ve Real Madrid maçları, bizlere özlenen isteğin geri geldiğini gösterdi diyebilirim. Ümit Davala ve Hasan Şaş da Fatih Terim tarafından yetiştirilecekse her şey güzel gidiyor denebilir. Tabii ki şunu da yineleyeyim. Fatih Terim'in fazla uzun kalmaması lazım. Misyonunu tamamladığı an, daha idari bir görev almak üzere teknik direktörlük görevini yetiştirdiği isimlere devretmeli. O yüzden de Ümit Davala ve Hasan Şaş'a milli takımda Oğuz Çetin ve Metin Tekin'e yaptığı muameleyi yapmamalı. Sorumluluk vermeli...

Gelelim transfere... Takımdan ayrılanları sayalım öncelikli olarak. Geçen seneki felaketin aktörlerinden kaleci Robinson Zapata, savunmadan Lucas Neill, orta sahadan Arda Turan, Lorik Cana, Musa Çağıran, Barış Özbek, Mustafa Sarp, Juan Pablo Pino ve Emmanuel Culio, hücum hattındansa Bogdan Stancu, Harry Kewell, Mehmet Batdal ve Anıl Dilaver, çeşitli takımlara kiralık ya da bonservisleriyle giden oyuncular oldular.

Ayrılan oyunculara baktığımızda takımdan gönderilmeyi hakikaten hak edenlerin yanında, bir de hak etmediği halde gönderilenler vardı. Mesela Lorik Cana ve Emmanuel Culio, tamamen Fatih Terim tarafından getirilmemenin kurbanı oldular. Gerçi Lorik Cana'nın Serie A'ya gidip level atladığını düşünürsek onun için bir mağduriyet söz konusu değil. Ki kısmen bir takas olayıydı onunki. Ama geçen seneki o kötü takımın içinde benim gözümde parlayan parçalardan biri olduğu için, gönderilmesini hiç istemiyordum açıkçası.

Gelen oyuncular ise şu şekilde: kaleye Fernando Muslera, savunmaya Tomas Ujfalusi, sağ bek öncelikli olmak üzere sahanın her alanında oynayabilen Emmanuel Eboue, orta sahaya Selçuk İnan, Ceyhun Gülselam, Engin Baytar, Albert Riera ve Felipe Melo, forvete de Johan Elmander ve Sercan Yıldırım... Bir de Okan Derici var orta saha forvet gibi oynayan ancak o A2 takımına gönderildi.

Galatasaray'ın kalesinde bu sezon Muslera, Aykut ve Ufuk üçlüsünü görüyoruz. Muslera, dünyanın en iyi 10 kalecisi içinde gösterilen 26 yaşında bir kaleci. Uruguay Milli Takımı ve Lazio'da yaptıkları ortada. Bence sadece ligde oynayacak bir takım için fazla bile. Yedek olarak Ufuk ve Aykut ikilisi de lükse kaçıyor. Ben normalde Ufuk'un kaleciliğini daha çok beğeniyorum ancak Ufuk oynamadıkça paslanan, güvenini kaybeden bir kaleci. Yani yedek olmaya pek de müsait değil. Yedek kaleci, her daim kendisini hazır tutan ve belli bir kapasiteyi aşamasa da rutin çizgisinin altına da düşmeyen Aykut olmalıydı. A2 takımdan da Eray İşcan veya Emirhan Ergün üçüncü kaleci olarak kadroya dahil edilmeliydi.

Savunmanın ortasında Servet Çetin, Gökhan Zan, Tomas Ujfalusi, geçen sezon Kartalspor'da düzenli oynayıp gelişim gösteren Semih Kaya ve hatta gerekirse Ceyhun Gülselam, Hakan Balta, Çağlar Birinci ile Emmanuel Eboue gibi seçenekler var. Sayı ve çeşitlilik olarak çok çok yeterli. Kapasitelerinin altına düşmedikleri takdirde ligde sorun yaşatacak bir savunma göbeği değil. Sağ bekler Emmanuel Eboue, Sabri Sarıoğlu, Tomas Ujfalusi ve muhtemelen sezonun büyük bölümünü A2 takımda geçirecek olan Serkan Kurtuluş. Eboue orta sahada oynarsa, sağ bekte ağırlıklı olarak Sabri oynar diye düşünüyorum. Hazırlık maçlarında Ujfalusi'yi de sağ bekte izledik ve harikaydı açıkçası. Burası da sorunsuz diyebiliriz. Sol bekte Hakan Balta ve Çağlar Birinci'yi zaman zaman Ujfalusi ve Eboue gibi isimler yedekleyebilir. Ancak gerek kalacağını sanmam. Açıkçası takımın en sorunlu bölgelerinden birisi sol bek. Hakan Balta ve Çağlar Birinci'nin potansiyellerini biliyoruz. Yeterliler ancak performansları çok düşük. Geçen seneki gibi olacaklarsa devre arası mutlaka yeni takviye yapılır. Fatih Terim son bir şans vermek istemiş olsa gerek...

Takımın sahada büyük bir ihtimalle 4-1-4-1 düzeniyle yer alacağını düşünürsek, savunmanın önündeki oyuncu Felipe Melo olacaktır. Yedeği de Ceyhun Gülselam olur. İhtiyaç halinde Eboue'yi de oraya çekebilirsiniz. Ortadaki ikili ise top kullanma ve savunmaya katkı verebilme yetkinliğinde olmalı. Birinin Selçuk olacağı kesin. Selçuk çok önemli transfer. Ligin en iyi iki yerli orta sahasından biri diyebiliriz. Yanında oynayacak isim de bana göre Eboue olur. Ayrıca Ayhan, Yekta, Sabri ve Engin Baytar gibi isimleri de o bölgenin alternatifleri arasında sayabiliriz. Bence lig için yeterli bir rotasyon. Sağ kanat alternatifleri Colin Kazım, Aydın Yılmaz, Eboue, Sabri ve gerekirse Yekta. Gayet iyi... Hatta Aydın'ın neden halen kadroda olduğunu çözen varsa beri gelsin. Sol kanatsa Riera, Engin Baytar, Emre Çolak, gerekirse Kazım, Aydın ve her bölgenin ilacı Eboue... Burası da oyuncu sıkıntısı çekmez. Arda'nın gidişi çoğu kimseyi yıktı ama ben son 1,5 sezonki Arda'nın bir kayıp olduğunu düşünmüyorum. Arda zaten 1,5 sezondur kayıptı. Tabii burada Riera'nın ne yapacağı soru işareti. Geçen sene Olympiakos'taki performansı şimdilik olumlu bir intiba bırakıyor. Tabii olası bir 4-3-3 düzeninde Elmander ve Sercan'ın da hücum kanatlarında değerlendirilebileceğini belirtelim.

Forvet oyuncularına geçecek olursak, Milan Baros, Johan Elmander, Sercan Yıldırım ve ihtiyaç halinde Colin Kazım isimleriyle karşılaşıyoruz. Burası da yeterli. Sercan Yıldırım'ın gelişi önemliydi. Bir adet ciddi yerli alternatif gerekiyordu. Bu bakımdan Sercan'ın işlevi büyük olacaktır. Ayrıca zaman zaman çift forvet oynanabileceğini de düşünürsek, Sercan transferinin ne kadar önemli olduğunu kestirebiliriz.

Galatasaray, büyük bir olasılıkla sahaya şu dizilişle çıkacaktır.


Fatih Terim, bu sezon büyük bir olasılıkla savunmayı en ileriden başlatacak. Maçın belli anlarında şok preslerle rakip ceza sahasına yakın yerlerde top kazanmaya çalışacak. Hazırlık maçlarında bunu yapacağını belli etti. Ayrıca Selçuk İnan gibi bir oyuncu varken, duran toplar da büyük silah olacaktır.

Galatasaray'ın normal sezonu ilk dört içinde bitirmesini bekliyorum. Zaten bunu tahmin etmek pek de güç değil. Son sezonlardaki bunalımlara girilmediği ve çok büyük aksilikler olmadığı müddetçe normal olan bu. Bunun için de lige iyi bir başlangıç şart.

5 yorum:

Oğuzcan dedi ki...

Selamlar,

Yazınızda katılmadığım bir nokta var.

Demişsiniz ki;

''Mesela Lorik Cana ve Emmanuel Culio, tamamen Fatih Terim tarafından getirilmemenin kurbanı oldular''

Bence durum hiç de öyle değil. Lorik Cana'nın kariyeri gayet başarılı olabilir fakat Galatasaray'a verdiği katkı hemen hemen sıfıra yakındı geçen sezon. Ki benim Galatasaray ile ilgili düşüncelerimde gitmesi gereken oyuncular arasında bir numaraydı. Fatih Terim'in vermiş olduğu en doğru kararlardan biri bile diyebilirim Lorik Cana'nın gidişi ile ilgili.

Culio ise hazırlık karşılaşmalarında şans bile bulamadı. ''Fatih Terim getirmedi o yüzden gitti'' demek, yeterli bir argüman değil malesef.

Sevgiler.

Oğuzcan

sanut dedi ki...

@Oğuzcan

Katılmıyor olabilirsiniz tabii. Saygı duyarım. Yorum meselesi. Benim yazdığım da sadece kendi fikrim. Ancak takımdan gidenlere bakarsanız eğer, Baros haricindeki yabancıların temizlendiğini görürsünüz. Cana geçen sezon faydalı olamamış olabilir ancak gerek hırsı gerekse de takımı sahiplenişi gibi artık klasikleşmiş özellikleriyle formayı hak edenler arasındaydı. Tabii buna da katılmayabilirsiniz.

Culio'yla ilgili olaraksa, hazırlık maçlarında dahi şans bulamamış oluşu, bana göre Fatih Terim'in gözünde sıfıra yakın krediyle başladığını gösterir. Bu da ileri sürdüğüm fikirle tutarlı bir harekettir. Culio konusuna katılmamanıza hazırlık maçlarında oynayamamasının neden sebep olduğunu çok anlayamadım.

Şunu da ekleyeyim. Fatih Terim'in 96 ve 2002 dönemlerini çok net hatırlayan biri olarak, o dönemlerde de (özellikle 2002'de) önceki kadroyu dağıtıp kendi kadrosunu kurduğunu görebiliriz.

turkusev dedi ki...

@ Oğuzcan @ sanut

Terim transfer etmedigi yabanci gönderiyor sözünü dogrulamak için tarihe bakmak yeterli
1995-96 TD : Graeme Souness Eldeki yabancilar : Friedel , Van Gobbel ,Saunder,Barry Venison
1996-97 : Terim TD takimda bir tek Van Gobbel tutuluyor diyer yabancilar gönderiliyor
2001-02 : TD Lucescu : : Mondragon , Batista ,Cictoria , Perez, Mpenza , Spehar , Fleurquin ,Horvat, Nicelesu ,duro
2002-03 : TD Terim : Mondragon takimda tutuyor diyerlerini gönderiyor .
2010-2011 : yabanci futbolcular : Zapata, Lucas Neill, Lorik Cana, , Juan Pablo Pino ,Emmanuel Culio, Bogdan Stancu, Harry Kewell,Baros
2011-2012 sezonu yine Terim ve Bir tek Baros takimda
üç ayri dönemde Terim'in bir önceki dönemden kalan yabanilari göndermesi tesadufmu acaba ????

Oğuzcan dedi ki...

Selamlar,

'' Culio konusuna katılmamanıza hazırlık maçlarında oynayamamasının neden sebep olduğunu çok anlayamadım.''

Cevap vereyim. Culio geçen seneki Galatasaray'da parlayan bir oyuncuydu. Yeni kurulan Galatasaray'da nasıl performans göstereceğini açıkçası merak ediyordum. Hazırlık maçları da benim bu merakımı giderebilirdi doğrusu ancak uzunca bir dönem Culio ile çalışan Fatih Terim'in kendisi. Kafasındaki Galatasaray'da kendisine yer olmadığını düşünmüş olacak ki, kendisini kiralık olarak yolladı. Şu aşamada bize düşen bu karara saygı duymaktır. Hazırlık maçlarında dahi denenmediğine göre, ortada bir sorun var demektir Culio ile ilgili. Bunu Fatih Terim'in takıntısı olarak algılamak yanlış.

@turkusev

Lucescu sonrası dönemde Perez ve Mondragon dışındaki yabancıların Galatasaray'a çok da ahım şahım katkılar verdiğini düşünmüyorum. Bu sebeple gitmesini doğru buluyorum o isimlerin.

Hakeza bu sene başında yolların ayrıldığı yabancı oyuncuların da, arkasından ah vah edeceğimiz oyuncular olduğunu düşünmüyorum.

Galatasaray'da bir değişim gerekliydi ve bu değişim gerçekleşti. Fatih Terim değilde başka bir teknik direktör gelseydi, bu değişim yine olacaktı, olmalıydı da.

Ayrıca Batista Fatih Terim döneminde Galatasaray kadrosunda yer aldı. Bunu da not düşeyim.

Sevgiler.

sanut dedi ki...

@Oğuzcan

Hiçbir futbolcunun antrenman performansıyla maç performansı bir tutulamaz. Antrenmanda çok iyi olan bir futbolcu maçta dökülebilir (nitekim bu durum Stancu ve Aydın Yılmaz için geçerliydi. Fatih Terim onları eleştirirken "antrenmanların yıldızı" tabirini boşa kullanmadı).
Antrenmanda istenileni yapamayan bir oyuncu da maçta yıldızlaşabilir. Yani maçla antrenman çok farklıdır. O yüzden sadece antrenmanlara bakarak Culio'nun gönderilmiş olabileceği, kusura bakmayın ama bana pek gerçekçi gelmiyor. Fatih Terim kafasında belli bir oyun şablonu olan bir hoca ve o şablona uygun oyuncularla çalışıyor. Dolayısıyla önceki kadroların yabancılarına da çok sıcak bakmıyor. Bu iki kere ikinin dört etmesi kadar nesnel bir gerçek...

Batista'yla ilgili duruma gelecek olursak, kendisi zaten Terim'in tuttuğu bir oyuncuydu. Antep'teyken hoca kendisini Milan'a bile istemişti. O yüzden Galatasaray'da da kadroda kalması pek şaşırtıcı olmasa gerek...

Kategoriler

201 afrika uluslar kupası 2010 dünya kupası 2014 dünya kupası a milli takım a2 ligi abdul kader keita abdullah avcı adana demirspor adanaspor adnan polat adriano ajax akhisarspor alanyaspor alex de souza alexis sanchez ali sami yen stadı almanya alpaslan dikmen altay amerika birleşik devletleri andre santos andrea pirlo ankaragücü ankaraspor anket antalyaspor arda turan arjantin arsenal arsene wenger as monaco atınç nukan atletico madrid aurelien chedjou avustralya aydın karabulut aykut erçetin aykut kocaman azerbaycan aziz yıldırım ballon d'or bank asya 1. lig barcelona başakşehir batuhan altıntaş batuhan karadeniz bayer leverkusen bayern münih bekir irtegün belçika benfica bertul kocabaş beşiktaş Beşiktaş ve City blogtivi bogdan stancu bolton wanderers boluspor borussia dortmund bosna hersek braga brezilya bucaspor bundesliga burkina faso bursaspor bülent ataman bülent korkmaz bülent uygun bülent ünder caner erkin celal kıbrızlı celtic cem sultan cesc fabregas ceyhun eriş ceyhun gülselam cezayir championship chelsea christoph daum claudio bravo claudio caniggia claudio pizarro claudio taffarel copa america corinthians cristiano ronaldo cska moskova cüneyt çakır çaykur rizespor daniel güiza danimarka david villa deniz kadah denizlispor deportivo la coruna didier drogba didier zokora diego maradona dirk kuijt diyarbakırspor doğaüstü futbol gerçekleri dunga dynamo dresden egemen korkmaz eintracht frankfurt elano elazığspor elvir baliç emiliano insua emmanuel emenike emre can erdoğan arıca eskişehirspor euro 2012 euro 2016 fabio bilica fanzin faryd ali mondragon fatih terim fc sion fc twente felipe melo fenerbahçe fernando muslera ferudun tankut fifa fildişi sahili formalar frank lampard frank rijkaard fransa franz beckebauer futbol sandığı galatasaray gana gaziantepspor gençlerbirliği genoa getafe gheorghe hagi giampaolo pozzo gine gino pozzo glasgow rangers gökhan inler gökhan töre gökhan ünal göztepe granada greuther fürth guillermo ochoa gurbetçi futbolcular guti guus hiddink güncel güney afrika güny kore güvenç kurtar haftanın ardından hakan arıkan hakan çalhanoğlu hakan şükür hakemler hamburg hamit altıntop hannover 96 harry kewell hasan kabze hayrettin demirbaş hertha berlin hırvatistan hikmet karaman hollanda honduras hugo almeida ibb ibrahim üzülmez ibrahima yattara iddaa ilkay gündoğan inceleme incleme ingiltere inter irlanda cumhuriyeti ispanya istanbulspor isveç isviçre italya ivica olic j-league japonya jerry akaminko johan elmander jose mourinho jupp heynckes juventus jürgen klopp kadir has stadı kamerun kardemir karabükspor karlsruhe karşıyaka kasımpaşaspor kasper hjulmand kayserispor keylor navas kıymeti bilinmeyenler kocaelispor kolombiya konyaspor kosta rika kulüpler birliği la liga lazio lefter küçükandonyadis leipzig lens ligue 1 lionel messi liverpool livorno lokomotif moskova lomana lualua los galacticos lucas neill lugano lyon maç öncesi maç yorumu mahmut özgener mainz mali mamadou niang manchester city manchester united manisaspor mario balotelli mario götze marius alexe marsilya martin palermo mateja kezman medhi benatia mehmet ali aydınlar mehmet ekici meksika melih gökçek mersin idman yurdu mert günok mesut bakkal mesut özil metin diyadin metin oktay metin tekin mevlüt erdinç mhk michael owen michael skibbe milan milan baros miroslav klose muhammed demirci muhammet reis mustafa denizli mustafa yücedağ nadir çiftçi napoli necati ateş necip uysal newcastle united nicolas anelka nijerya nostalji notts county nuri şahin nürnberg oğuz çetin oğuz sarvan oğuzhan özyakup olcan adın olympiakos orduspor orhan şam osc lille oscar cordoba ömer toprak panathinaikos paok paraguay pep guardiola pierre webo portekiz porto portsmouth premier league premier lig psg ptt 1.lig radamel falcao rafael benitez rais m'bolhi raymond domenech real madrid real sociedad rıdvan dilmen ricardo quaresma rigobert song river plate robert lewandowski roberto carlos robinson zapata roma romario ronaldinho ronaldo rosenborg sabri sarıoğlu sakıp özberk samet aybaba samir handanovic sampdoria samsunspor schalke 04 selçuk inan selçuk şahin semih şentürk senegal sercan sararer serdal adalı sergen yalçın serie a servet çetin sezer öztürk shakhtar donetsk sırbistan simao sabrosa simon kuper simon zenke sinan bolat sinan engin sivasspor slaven bilic slovakya slovenya spor basını sportivi st etienne stefan scepovic stoke city stsl stuttgart süleyman koç süper final şampiyonlar ligi şenol güneş şili tayfun korkut temur ketsbaia tff thierry henry tim howard tim krul tolgay arslan tolunay kafkas tottenham hotspur toulouse trabzonspor transfer tsg 1899 hoffenheim tsl tugay kerimoğlu tunus türk telekom arena twitter u20 udinese uefa uefa avrupa ligi ufuk ceylan unutulmaz ikililer uruguay ümit karan ümit kayıhan ünal aysal valencia vfl wolfsburg villarreal vincent enyeama volkan şen watford wayne rooney werder bremen wesley sneijder yekta kurtuluş yeni zelanda yeşil burun adaları yıldırım demirören yılmaz vural yunanistan yunanistan süper ligi yusuf şimşek yücel ildiz zenit ziraat türkiye kupası ziya doğan zlatan ibrahimovic zoran simovic zvjezdan misimovic

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails